Vaši Lékárníci CZ

Náš tým

Výzva ministrovi zdravotnictví k zajištění dodržování zákona o léčivech a financování odborné práce v lékárnách

Jedná se o společnou akci České lékárnické komory, Grémia majitelů lékáren, Poskytovatelů lékárenské péče a VašiLékárníci.cz, která byla představiteli těchto organizací podepsána 22.5.2018. Výzva poukazuje na závažnost situace v lékárnách z hlediska zajištění potřebného množství léčiv pro pacienty v zákonem garantované lhůtě a také na zajištění finančních prostředků do lékáren v rámci dohodovacího řízení do úhradové vyhlášky na rok 2019.

Plné znění výzvy a podpisový arch naleznete ZDE.

Aktuality z domova

Obrzek

18.06.2018

E-recepty čekají změny

O změnách v e-receptu a plánech v oblasti e-health pojednává zajímavý článek zdravotnického deníku.

15.06.2018

Jubilejní 20. Den lékáren letos ve znamení profese lékárníka

Tradiční akce České lékárnické komory (ČLnK), Den lékáren, letos připadá na čtvrtek 21. června. „Co to znamená být lékárníkem“ – takové je ústřední téma letošního ročníku. Jeho cílem je přiblížit profesi lékárníka veřejnosti, podrobně vysvětlit, co je náplní jeho práce, jaké jsou jeho kompetence a proč je tato profese v mnoha ohledech nenahraditelná.

13.06.2018

Masarykova univerzita připravuje studium klinické farmacie

Masarykova univerzita (MU) připravuje nové studijní programy, které chce otevřít do dvou let. Reaguje tak na potřeby na trhu práce, ale také zájem ze strany uchazečů. Jedním z nově připravovaných studijních programů bude magisterský program Klinická farmacie na Lékařské fakultě MU.

Obrzek

06.06.2018

Nastal obrat v jednání s pojišťovnami?

V uplynulých 14 dnech se neustále skloňuje slíbené navýšení plateb do sektoru lékárenství. Koordinátor Mgr. Marek Hampl (GML) avizuje, že v jednání došlo k obratu a může dojít k dohodě. Více info naleznete v článku zdravotníckého deníku.

Aktuality ze světa

14.06.2018

USA: Řetězec CVS Health pokračuje v instalaci boxů pro sběr prošlých či nepoužívaných léčiv

Společnost CVS Health se aktivně zapojuje do boje proti opiátové krizi. Napříč Spojenými státy instaluje boxy, které jsou určeny pro sběr prošlých či nepoužívaných léčiv. V současné chvíli je těchto sběrných boxů již 750, dalších 32 bude nyní instalováno ve Virginii. Projekt CVS Health usiluje o odstranění léčiv z domácností, aby se zabránilo jejich možnému zneužití a zároveň byla léčiva bezpečně likvidována a nekončila ve směsném odpadu. 

01.06.2018

Belgie: Povinná e-preskripce spuštěna také v Belgii

Belgie od 1. června zavádí povinnou e-preskripci. V rámci jednotlivých regionů byl systém testován již několik let, od dnešního dne je však oficiálně spuštěn v celé zemi. 

23.05.2018

Polsko: Siedlce spouští eRecept

V pátek bude spuštěn pilotní provoz eReceptu v polském městě Siedlce. Povinnost epreskripce by měla v Polsku platit od 1. ledna 2020, podle tamního Ministerstva zdravotnictví by však k plnohodnotnému zavedení eReceptu mělo dojít dříve. 

20.05.2018

Slovensko: povinná pohotovostní služba lékáren

Slovenský parlament schválil novelu zákona, která mimo jiné řeší také zákonnou pohotovostní službu lékáren. Ta musí být v pracovních dnech dostupná v čase od 16 do 22:30 hodin. Rozpis pohotovostí na měsíc dopředu určí vždy kraj. 

Anketa

Jak si představujete navýšení ohodnocení práce v lékárnách?

Výkonové ohodnocení [24]
Navýšení signálního výkonu [16]
Taxa dispenzatorum [12]
Navýšení společné obch. přirážky [0]
Kombinace výkon + přirážka [0]
Kombinace TD + přirážka [3]
Celkem hlasů: 55

Jste lékárník/lékárnice?

Chcete nejnovější informace ze Státní správy a samosprávy ČR?
Chcete více odborných informací?
Chcete se stát členem našeho spolku?

Aktuální problémy lékárníků

Špatné dodávky léků do lékáren?
Problémy s eRecepty?
Neúměrná administrativní zátěž?
Nekalé konkurenční praktiky?

Tiskové zprávy

15.06.2018

Dnešní kompromisní dohoda o úhradách za základní lékárenskou péči je důležitým krokem k zamezení hrozícího kolapsu malých lékáren.

Po sedmi letech stagnace tak lékárníci podobně jako ostatní zdravotní obory dostanou za poskytování veřejných zdravotních služeb přidáno v příštím roce přibližně 5 pct. úhrad navíc. 

03.06.2018

Ministerstvo zdravotnictví se dopouští nepřesností ohledně financování lékáren a plateb za jejich činnost. Zároveň tím podporuje monopolizaci lékáren a distribuce léčiv a prohlubuje krizi českého lékárenství

Lékárníci zejména z malých, rodinných nebo venkovských lékáren dlouhodobě usilují o zavedení spravedlivého, jednoduchého a přehledného systému plateb lékárnám za poskytované odborné služby, který by zabránil monopolizaci lékárenského trhu na základě zpětných cenových bonusů a selektivní distribuce léčiv. Odměňování lékáren většinově maržovým systémem je za stávajícího systému regulace ceny léčivých přípravků již přežitým a nefunkčním. Systém regulace je mnohdy obcházen prostřednictvím vyplácení zpětných bonusů, díky kterým dosahují svých zisků nadnárodní firmy na úkor menších lékáren vlastněných českými lékárníky. Nadnárodní firmy nad to své zisky odvádějí jak mimo systém zdravotnictví, tak také za hranice České republiky.

31.05.2018

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) odvrací pozornost od nedodržování zákona směrem k lékárníkům, dostupnost léčiv pro pacienty je stále ohrožena

SÚKL nekoná v oblasti nedodržování Zákona o léčivech, kdy distributoři nedodávají léčivé přípravky především menším lékárnám. Tyto nedodávky mají výrazný dopad především na pacienty, kteří nedostanou své léky včas.

30.05.2018

Reakce lékárníků na nekonzistentní postoj ministerstva zdravotnictví: Zánik lékáren je a bude vaše zodpovědnost

Česká lékárnická komora (ČLnK) spolu s dalšími profesními sdruženími, Grémiem majitelů lékáren (GML), Poskytovateli lékárenské péče (POLP) a iniciativou VašiLékárníciCZ reagují na vyjádření Ministerstva zdravotnictví ČR (MZd), které dne 29. května 2018 obdrželi v dopise náměstka ministra zdravotnictví, Mgr. Filipa Vrubela. ČLnK a ostatní instituce se ostře ohrazují vůči nekonzistentnímu postoji ministerstva zdravotnictví k navýšení finančních prostředků do lékárenského segmentu na příští rok.

Vyhledávání

Facebook Twitter

Kontakt

Vaši Lékárníci CZ z.s.
Koněvova 2496/223 (c/o Lék. U bíl.lva)
130 00 Praha 3 -Žižkov

e-mail

info@msml.cz