Tiskové zprávy

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) odvrací pozornost od nedodržování zákona směrem k lékárníkům, dostupnost léčiv pro pacienty je stále ohrožena

SÚKL  nekoná v oblasti nedodržování Zákona o léčivech, přesněji pak §77, odst.1) písm. h), kdy distributoři nedodávají léčivé přípravky především menším lékárnám. Tyto nedodávky mají výrazný dopad především na pacienty, kteří nedostanou své léky včas.

Státní ústav tento problém bagatelizuje ve své tiskové zprávě ze dne 30. 5. 2018, kdy namísto sdělení, jak bude postupovat proti distributorům, kteří nedodávají léky a porušují zákon, zveřejňuje informaci o udělování pokut lékárnám, které nelegálně vyvážejí léčivé přípravky do zahraničí, a naznačuje, že právě toto je důvodem výše zmíněných nedodávek. Navíc jako příklad uvádí potrestání lékárny, která je již od října loňského roku v likvidaci a distributor ji dodal podivně velký počet léků. Úprava zákona o povinnosti dodat lékárně lék pro pacienta vstoupil v platnost 1. ledna 2018. Tisková zpráva obsahuje až dezinformační podobu, kdy jsou lékárníci napadáni, že chtějí neomezené dodávky, což není pravda. Nedodávky léčiv do lékáren jsou výsledkem soustavného porušování Zákona o léčivech, především ze stran distributorů. Lékárníci objednávají léky v řádu jednotek a vše řádně vykazují.

„Pro své pacienty mám problém sehnat některé léky prakticky denně, distributoři zákonnou povinnost nám léky dodat ignorují a SÚKL je to zřejmě jedno“ řekl  Mgr. Filip Škarda, lékárník a člen spolku Vašilékárníci.cz

Je naprosto nezbytné, aby SÚKL a Ministerstvo Zdravotnictví přestali přehlížet nedodržování zákona a učinili přítrž klientelistickému a netransparentnímu systému dodávání léčiv. V této věci je potřeba konat, protože tímto nečinným přihlížením státních institucí trpí především pacienti. Navíc tato situace vede i k nekalým konkurenčním praktikám a další likvidaci tradičních lékáren v České republice.

Kontakt:

Mgr. Filip Škarda

721029669

skarda@msml.cz

www.vasilekarnici.cz

Vyhledávání

Facebook Twitter

Kontakt

Vaši Lékárníci CZ z.s.
Koněvova 2496/223 (c/o Lék. U bíl.lva)
130 00 Praha 3 -Žižkov

e-mail

info@msml.cz