Tiskové zprávy

Dodávky léků dle stávající legislativy jsou vymahatelné. Potvrzují to 2 nezávislá právní stanoviska.

Přestože má Ministerstvo zdravotnictví již několik měsíců informace o porušování Zákona o léčivech, kdy jsou nedodávány léky do lékáren pro pacienty řádně a včas, nekoná. Místo toho připravuje zdlouhavou a komplikovanou novelizaci zákona, která není dle odborníků potřeba.

„Na ministerstvu proběhla celá řada jednání. Byly předány odborné posudky mezinárodní advokátní kanceláře společnosti PwC Legal a odborné právní stanovisko pana profesora JUDr. Michala Petra ve věci sdělování informací o velikosti tržních podílů distributorů. Na základě těchto analýz jednoznačně vyplývá dokonce povinnost Státního úřadu pro kontrolu léčiv konat,“ uvedl Marek Hampel koordinátor provozovatelů lékárenské péče a předseda spolku Grémium majitelů lékáren.

Lékárníci zaslali Výboru pro zdravotnictví a Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny PČR v květnu tohoto roku Výzvu o porušování zákona o nedodávkách léků do lékáren. Tu k dnešnímu dni podepsalo více než 700 lékáren.

„Je naprosto nepochopitelné, proč nám i přes písemné žádosti, Ministerstvo zdravotnictví neposkytlo svůj právní rozbor, kterým by obhájili potřebu změny zákona. Zákon platí krátce od prosince 2017. Předložili jsme i celou řadu příkladů, proč nefunguje slovenský emergentní systém a opět s žádostí, proč je propagován právě tento nefunkční a nákladný model. Opět bez odezvy. Místo odborné diskuze se dozvídáme, že jsme aktivisté a podobné nesmysly. Předložené teze ministerstva posilují postavení monopolní distribuce, která dodává léky jenom například do nemocnic bez výběrových řízení v řádu miliard. To je šedá ekonomika českého lékárenství. Proč je takto obhajována, nám také nikdo nesdělil,“ řekl k celé situaci předseda spolku Vaši lékárníci Aleš Nedopil.

Grémium majitelů lékáren a Vaši lékárníci upozorňují na netransparentní financování lékárenské péče. Předkládají řešení, vycházející z nedávné reformy v Polsku, Maďarsku a Estonsku po vzoru západní Evropy. Lékárenská péče je zdravotní služba veřejnosti tedy českým pacientům a jako taková musí být nadřazena pouhému obchodu s léky. Vzhledem k tomu, že jde o regulovanou komoditu hrazenou ze zdravotního pojištění, má být prioritou státu jasná transparentní cenová politika pro pacienty a zajištění rovných podmínek na trhu.

Kontakt:  

Mgr. Marek Hampel

Koordinátor lékárenského segmentu, GML z. s.

Mob.: 603458883

Email: hampel@lekarnauhradeb.cz

 

Mgr. Aleš Nedopil

Předseda spolku Vaši lékárníci CZ z. s. 

Mob.: 608453393

Email: nedopil@ubileholva.cz

www.vasilekarnici.cz

Přílohy:

2018_08_09_tz_vasilekarnici.pdf [219,54 kB] 09.08.2018 19:51:57

pwc legal stanovisko.pdf [5,66 MB] 15.08.2018 11:56:08

stanovisko trzni podily.pdf [359,32 kB] 15.08.2018 11:56:03

výzva ministrovi zdravotnictví.pdf [568,99 kB] 15.08.2018 11:56:04

Vyhledávání

Facebook Twitter

Kontakt

Vaši Lékárníci CZ z.s.
Koněvova 2496/223 (c/o Lék. U bíl.lva)
130 00 Praha 3 -Žižkov

e-mail

info@msml.cz