Aktuality ze světa

Norsko - Ceny v lékárnách odstartovaly protesty

Norové se již dlouho musí vyrovnávat s cenami potravin a nápojů, které jsou až dvojnásobné než ceny v sousedním Švédsku. Nyní se pozornost obrátila na ceny v lékárnách, které mohou být u zcela identických výrobků na jih a východ od hranice i trojnásobné.

 

Volně prodejné léky v norských lékárnách, jako je např. Apotek 1, mohou běžně stát třikrát tolik, co stojí v lékárnách švédských. Norské orgány na ochranu spotřebitelů tvrdí, že lékárny mají problém vysvětlit, proč je cenový rozdíl tak výrazný. FOTO: newsinenglish.no

Volně prodejné léky v norských lékárnách, jako je např. Apotek 1, mohou běžně stát třikrát tolik,
co stojí v lékárnách švédských. Norské orgány na ochranu spotřebitelů tvrdí, že lékárny
mají problém vysvětlit, proč je cenový rozdíl tak výrazný. FOTO: newsinenglish.no

V mnoha norských rodinách patří mezi tradice o velikonočním týdnu vyrazit na nákup do sousedního Švédska. Vracejí se pak s auty plnými mnohem cenově výhodnějších potravin a nápojů, díky čemuž se jim náklady na cestu bohatě vrátí. Švédské státem kontrolované prodejny s alkoholem (Systembolaget) zůstávají otevřené i na Zelený čtvrtek, zatímco Norský Vinmonopolet se důsledně zavírá.

Poté, co deník Aftenposten informoval o výrazném rozdílu v cenách neregulovaných volně prodejných léků, je pravděpodobné, že mnohem více Norů se během svého pobytu v zahraničí vydá i do švédských lékáren. Aftenposten porovnával ceny ve vzorovém nákupním koši se 14 položkami v lékárně Apotek 1 v Oslo (v největším lékárenském řetězci v Norsku, který se ohledně cen v norských lékárnách považuje za reprezentativní) a ve švédské lékárně Hjärtat v Nordby, těsně za hranicí u Svinesundu. Deník Aftenposten poznamenal, že žádný z porovnávaných výrobků nebyl předmětem zvláštní nabídky a švédská lékárna zdůraznila, že její ceny v nákupním středisku Nordby jsou stejné jako ve všech prodejnách v celostátním lékárenském řetězci Hjärtat.

„Tolik tady (= ve Švédsku) ušetřím“

Průzkum deníku Aftenposten ukázal, že např. 75ml tuba zubní pasty Sensodyn v Apotek 1 v Oslo stála 62 NOK, ale v řetězci Hjärtat ve Švédsku jen 28 NOK (po přepočtu ze švédských korun). 500g balení krému Canoderm, který v Norsku stojí 499 NOK, stojí ve Švédsku 286 NOK. Nosní sprej Otrivin stojí ve Švédsku 31 NOK, ve srovnání s Norskem, kde stojí 65 NOK.

A seznam dál pokračuje. Jednou z položek, kterou norští zákazníci v Hjärtat ve Švédsku hojně kupovali, byla nikotinová žvýkačka Nicotinell s mátovou příchutí. Balení se 204 kusy těchto žvýkaček stálo v Norsku 460 NOK, avšak ve Švédsku jen 343 NOK.

„Tolik na tom tady ušetřím,“ sdělila během svých nákupů ve Švédsku Torunn Danstorp z Fredrikstadu na jihu Norska. Deníku Aftenposten se svěřila, že se snaží přestat kouřit a nikotinová žvýkačka mu v tom pomáhá. „Je neuvěřitelné, že rozdíl v cenách je tak veliký,“ podotkl její manžel Egil Danstorp. „Může to způsobovat clo nebo daně?“

Podle právních zástupců hnutí na ochranu spotřebitelů nebo státních pracovníků z úřadu pro kontrolu potravin a léků (Statens legemiddelverk) tomu tak není. Lékařský ředitel úřadu Steinar Madsen uvedl, že ve Švédsku žádné zvláštní problémy spojené s nákupem těchto výrobků nejsou a že podmínky jsou úplně stejné jako v Norsku. Gunstein Instefjord z norské rady pro ochranu spotřebitelů (Forbrukerrådet) sdělil, že farmaceutický průmysl má s objasněním a zdůvodněním svých vysokých cen v Norsku problém, neboť ve Švédsku se také platí daně a navíc zde existuje jen málo celostátních řetězců. Ceny v norských lékárnách se mezi sebou liší jen málo, a to dokonce i poté, co na trh před několika lety vstoupil lékárenský řetězec Boots z Velké Británie.

 Krabička s 20 kusy 400mg tablet ibuprofenových léků tlumících bolest Ibux-brand stála minulý týden v lékárně Apotek 1 úplně stejně jako v lékárně řetězce Boots v Oslo a jen o málo méně ve srovnání s podobným množstvím ve velkém místním obchodě s potravinami Coop. To je zhruba pětkrát tolik než je cena generického ibuprofenu v USA. FOTO: newsinenglish.no

Krabička s 20 kusy 400mg tablet ibuprofenových léků tlumících bolest Ibux-brand stála
minulý týden v lékárně Apotek 1 úplně stejně jako v lékárně řetězce Boots v Oslo a jen o málo méně
ve srovnání s podobným množstvím ve velkém místním obchodě s potravinami Coop.
To je zhruba pětkrát tolik než je cena generického ibuprofenu v USA. FOTO: newsinenglish.no

 

Jostein Soldal, šéf komunikace pro norské národní farmaceutické sdružení Apotekerforeningen, připustil, že cenové rozdíly mezi Švédskem a Norskem se mohou zdát velké.

„Velká většina výrobků je v Norsku mnohem dražší než ve Švédsku,“ řekl Soldal Aftenposten. „Cenová hladina v Norsku je vyšší než ve Švédsku. Výrobky ve Švédsku jsou obecně o 30 procent levnější než v Norsku a některé ceny jsou dokonce poloviční.“

Nicméně tvrdil, že mezi lékárnami v Norsku a mezi lékárnami a dalšími prodejci volně prodejných léků, jako jsou např. obchody s potravinami, je „tvrdá konkurence“. „Jako už v minulosti mnohokrát – rozhoduje to trh,“ prohlásil Soldal jménem majitelů lékáren a zároveň potvrdil, že (majitelé) mohou své ceny volně stanovovat.

Švédské lékárny mají také např. větší nabídky generických značek léků proti bolesti bez předpisu, zatímco v Norsku se prodávají pouze značky s vyššími cenami, jako jsou Paracet nebo Ibux. Ibux v Norsku tak může stát více než pětinásobek ceny generických ibuprofenů v USA, kde ve velkoobchodní prodejně, jako např. v rámci řetězců Costco nebo Walmart lahvička se 100 tabletami 200 mg stojí okolo 4 USD. V norském Oslo ve velkém obchodě s potravinami Coop stálo 20 tablet 200mg Ibuxu minulý týden 45 NOK, resp. 5,30 USD podle běžných směnných kurzů, a to při neobvykle slabé norské koruně. Balení 20 kusů 400mg tablet Ibuxu v lékárně Apotek 1 stálo 95,90 NOK (11,30 USD) a úplně stejně i v lékárně řetězce Boots.

Instefjord z norské rady pro ochranu spotřebitelů si po Soldalově vysvětlení nebyl jist, zda „tak velké cenové rozdíly“ mezi Norskem a Švédskem jsou „důvodem k obavám, že hospodářská soutěž v Norsku je dostatečně dobrá“. Vyzval spotřebitele, aby věnovali pozornost cenám a při nákupu porovnávali všechny možnosti. Mohli by také požadovat více generických neznačkových výrobků.

Anne Dagoberth, vedoucí lékárny Hjärtat ve švédském městě Nordby, uvedla, že „97 ze 100 zákazníků“ v její prodejně, která je blízko hranic, jsou Norové. „Byli jsme také překvapeni, že sem přišli nakupovat i lidé, kteří v současnosti pracují v lékárnách v Norsku," řekla. „Víme to, neboť nám to sami říkají. Je snadno pochopitelné, že to, je sem láká, že rozdíl v cenách.“

 


newsinenglish.no/Nina Berglund, přeloženo

Vyhledávání

Facebook Twitter

Kontakt

Vaši Lékárníci CZ z.s.
Koněvova 2496/223 (c/o Lék. U bíl.lva)
130 00 Praha 3 -Žižkov

e-mail

info@msml.cz