Aktuality z domova

V Česku chybí pohotovostní lékárny, nenabízí je hned šest krajských měst

V Česku je jen patnáct lékáren s nonstop pohotovostní službou, z toho šest v Praze. Otevřeno mají nejen přes noc, ale i o víkendech a svátcích. Podle lékárenské komory se limity v dostupnosti léků mezi občany projevují zejména ve chvílích, kdy na státní svátky navazuje víkend. Ministerstvo zdravotnictví namítá, že předepsaná časová i místní dostupnost jsou dodrženy.

Po sedmé hodině večer ve všední den hlásí „Zavřeno“ drtivá většina tuzemských lékáren. Pacienti mají v tuto chvíli dvě možnosti: počkat, nebo najít lékárnu s pohotovostí. A i tam musí počítat s tím, že své léky nedostanou hned, protože v jedné z takových lékáren třeba jen za první hodinu otvíracího provozu mimo standardní dobu vydají 42 receptů.

Například v pražské Thomayerově nemocnici, kde nepřetržitá služba funguje, slouží jen jeden lékárník. Během jedné noci přijde průměrně stovka pacientů. „Nejenom Praha, přijíždí poměrně z dálky, ze středních Čech a občas i z jiného kraje. Na Vysočině, pokud vím, není žádná lékárna, tak odtamtud, máme pacienty i z Liberce,“ vysvětluje vedoucí lékárny v Thomayerově nemocnici Hana Šnajdrová.

Dveře nezůstanou v podvečer chvíli v klidu ani v pohotovostních lékárnách v Brně; ve městě fungují dvě, které mají otevřeno nonstop a celoročně. Zároveň slouží celému Jihomoravskému kraji. Lidé sem často dojedou třeba jen pro roztok na kontaktní čočky, ale i kvůli akutním problémům.

Celý článek naleznete ZDE

 

Facebook Twitter

Kontakt

Vaši Lékárníci CZ z.s.
Koněvova 2496/223 (c/o Lék. U bíl.lva)
130 00 Praha 3 -Žižkov

e-mail

info@msml.cz