Aktuality z domova

Češi jsou lékoví rekordmani. Některá spojení medikamentů mohou ničit zdraví

Podle Eurostatu podíl Čechů starších 65 let, kteří užívají léky na recept, dosahuje téměř 90 procent. Pětasedmdesátníků je dokonce více než 96 procent. Polovina českých důchodců si k tomu přikoupí ještě i volně prodejnou pilulku nebo mast. „Častěji jde o ženy než o muže,“ doplňuje informace zpráva Eurostatu.

Pokud by se srovnala spotřeba léčiv mezi všemi věkovými kategoriemi, skončili by Češi s pomyslnou bramborovou medailí – předčili by je jen obyvatelé Belgie, Portugalska a Lucemburska.

„Ukazuje se tady dlouholetý český problém – řada seniorů užívá léky, aniž by k tomu byl důvod. Naše nedávná analýza upozornila, že u některých lidí už ani nikdo neví, kdo a proč mu určité léky předepsal. Senioři tak často polykají i deset přípravků najednou,“ komentuje statistiky farmakolog Josef Suchopár.

Důvody jsou podle něj tři: prakticky každá návštěva lékaře v Česku musí končit vypsáním receptu. „Je to česká tradice. Pokud lékař sáhne po receptu, je to pro pacienta signál, že se jeho konzultace chýlí ke konci,“ vysvětluje Suchopár.

Druhým důvodem je způsob, jakým jsou v Česku nastavené regulace pro čerpání péče. „Každý lékař má limit, kolik léků smí pacientům předepsat. Ten je ale daný spotřebou v předchozích letech. Pokud by tedy předepsal v některém roce medikamentů méně, pojišťovna by mu ho v příštím období snížila. Lékař by pak musel část úhrad vracet,“ pokračuje expert. Systém tak podle něj nutí zdravotníky léčiva nadužívat.

Posledním důvodem je reklama. Ta je v Česku povolená u volně prodejných léků a potravinových doplňků. Starší lidé jsou k ní podle Suchopára přístupní. „Jenomže pak může nastat obrovský problém – s množstvím užívaných léků totiž roste i počet nežádoucích účinků,“ varuje.

Podle průzkumů společnosti InfoPharm užívá nevhodnou kombinaci léků až 120 tisíc Čechů. Třetina z nich kvůli tomu každoročně skončí v nemocnici a kolem 150 lidí zemře. „Příkladem léku, který je nebezpečné kombinovat s dalšími přípravky, je varfarin na ředění krve. U toho je riziko lékové interakce až trojnásobné oproti jiným lékům,“ uvádí Suchopár.

Lékárníci proto navrhují, aby jim pojišťovny začaly hradit konzultace s pacienty, kteří užívají více než 5 medikamentů. „Měli bychom mít možnost zasáhnout, pokud se nám farmakoterapie pacienta nezdá – pozvat si pacienta na konzultaci a kontaktovat i jeho lékaře,“ říká šéf lékárníků Lubomír Chudoba. Podobná praxe už podle něj funguje v nemocnicích a osvědčila se.

Ministerstvo zdravotnictví ale prozatím nic z toho neplánuje. „Vznikla sice pracovní skupina, která spolupracuje s komorami a odbornými společnostmi, v současnosti ale nejsou hrazené konzultace na pořadu dne,“ řekla mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová.


Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/cesi-jsou-lekovi-rekordmani-nektera-spojeni-medikamentu-mohou-nicit-zdravi-20180509.html

Facebook Twitter

Kontakt

Vaši Lékárníci CZ z.s.
Koněvova 2496/223 (c/o Lék. U bíl.lva)
130 00 Praha 3 -Žižkov

e-mail

info@msml.cz